Podsumowanie działalności w 2020 roku

Nowy rok już na dobre rozpoczęty, a więc śmiało można podsumować ubiegły – 2020.

Na pewno każdy się zgodzi, że był to rok specyficzny. Strażacy musieli się mierzyć nie tylko z klasycznymi zagrożeniami towarzyszącymi prowadzonym interwencjom ale również doszło nowe niebezpieczeństwo – choroba COVID 19. Było to nowe wyzwanie, któremu musiała podołać każda jednostka straży pożarnej. Zachowując wszelkie możliwe środki ostrożności jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopnicy w  roku 2020 wyjeżdżała 39 razy, w tym 36 alarmowo.

Ponad połowa wyjazdów bo aż 21 dotyczyło pożarów (P). W tym miejscu warto dodać jak dobrą decyzją był zakup w roku 2019 ciężkiego samochodu gaśniczego. Niestety ilość pożarów z roku na rok ma tendencję rosnącą. Najczęściej są to wyjazdy do pożarów traw i ściernisk, a także niekontrolowanych ognisk blisko zabudowań.

Na drugim miejscu pod względem ilości wyjazdów znalazły się interwencje związane z  miejscowymi zagrożeniami (MZ). Dotyczyły one głównie usuwania skutków wichur i burz.

Wyjazdów gospodarczych (G) odnotowaliśmy dokładnie – 3. Dotyczyły one zabezpieczenia miejsca potrącenia zwierzęcia przez pojazd lub konieczności usunięcia gniazda owadów błonkoskrzydłych w pobliżu domostw. Porównując liczbę tych ostatnich wyjazdów do roku poprzedniego można zauważyć wyraźny spadek liczby interwencji. W roku 2019 odnotowaliśmy ich blisko 10.

Fałszywych wyjazdów – 1.

Oprócz wyjazdów alarmowych służyliśmy również pomocą podczas załadunku nakrętek w Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, a także wsparliśmy lubelskie schronisko poprzez zakup karmy dla zwierzaków.

Nie był to rok z największą liczbą wyjazdów. Nie oznacza to jednak, że niewiele się działo. Udało się uporządkować część terenu przylegającego do naszej strażnicy. Zbudowaliśmy piaszczyste boisko do gry w piłkę siatkową oraz nasadziliśmy rząd tuj oraz drzewek wzdłuż ogrodzenia.

Zamontowaliśmy kraty w oknach  oraz zainstalowaliśmy ogrzewanie pomieszczeń garażowych. Udało się również wyremontować salkę szkoleniową zlokalizowaną na piętrze budynku. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli zorganizować warsztaty oraz prelekcje dla naszych druhów oraz wszystkich mieszkańców gminy Konopnica.

Warto również dodać, że dzięki staraniom naszych strażaków oraz wszystkich przychylnych nam ludziom dobrej woli, udało się pozyskać fundusze na nowy sprzęt. Z najważniejszych zakupów 2020 roku warto wymienić pozyskanie nowego, średniego zestawu hydraulicznego do ratownictwa drogowego oraz akumulatorowej piły łańcuchowej i szlifierki kątowej.

W tym miejscu chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wsparcia naszej jednostki. Zarówno w kwestii finansowej ale również w postaci swojego czasu, zaangażowania oraz szczerych chęci. Dokładamy wszelkich starań aby jak najefektywniej się rozwijać.

W imieniu członka Zarządu OSP w Konopnicy składam serdeczne podziękowania wszystkim druhom za ich wkład, siły, poświęcony czas  i zaangażowanie w tworzenie tej organizacji. To radość móc działać z ludźmi pełnymi pasji oraz bezinteresownej chęci tworzenia czegoś dobrego dla lokalnej społeczności.

Zapraszamy do śledzenia działań naszej jednostki oraz wizyty na zbiórkach, które niezmiennie odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 19.30.

W nowym roku również mamy bardzo ciekawe projekty do realizacji, dlatego bądźcie z nami!

 

Fot. OSP Konopnica, 2020

Zostaw komentarz