Szkolenie z pożarów wewnętrznych

W ubiegłą sobotę (21/09/2019) grupa naszych druhów miała okazję uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym pożarów wewnętrznych.

Korzystając z uprzejmości GDDKiA w Lublinie nasi koledzy z OSP Kozubszczyzna zorganizowali profesjonalne warsztaty, w których przez 2 kolejne dni mogliśmy zagłębiać się w tematykę powstawania, rozprzestrzeniania się, a także metodyki gaszenia pożarów wewnątrz pomieszczeń. Ćwiczenia praktyczne połączone były z najważniejszą wiedzą teoretyczną i odbywały się w domku jednorodzinnym przeznaczonym do  rozbiórki ze względu na planowaną budowę drogi ekspresowej S19. Była to niepowtarzalna okazja dla naszych strażaków do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, które ze względu na rzeczywiste warunki stanowią nieocenione doświadczenie. Na dowód tego, że warunki były realne, w jednym z zamieszczonych zdjęć można zobaczyć jak wysoka temperatura panowała przez pewien okres w jednym z pomieszczeń, w którym ćwiczyli strażacy. Latarka umieszczona na hełmie jednego z naszych druhów zaczęła się topić. Nad całością czuwali strażacy z JRG 1  Lublin, a szkolenie prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, którzy są jednocześnie podchorążymi w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

W ćwiczeniach oprócz Nas oraz głównego organizatora – OSP Kozubszczyzna, udział wzięli m.in. także druhowie z jednostek OSP Pawlin oraz OSP Krężnica Jara.

Świetne szkolenie, w którym każdy z nasz poczynił wiele obserwacji oraz wyciągnął wiele wniosków. Teraz postaramy się je wszystkie przekazać dla reszty naszych kolegów z jednostki OSP Konopnica.

Szczególne podziękowania należą się Kacprowi Różyckiemu, głównemu inicjatorowi warsztatów, który jest jednocześnie członkiem OSP Kozubszczyzna oraz kadetem SGSP w Warszawie. Wielkie dzięki wszystkim instruktorom, a także firmie Supron1, który jest dystrybutorem kamer termowizyjnych FLIR oraz dla firmy Armatec. Udostępniły one nam na czas trwania ćwiczeń kamery K1 i K55 oraz  lance gaśnicze Fognail.