Samochód pożarniczy Jelcz 422

Jest nam niezmiernie miło przedstawić Państwu samochód pożarniczy, który miesiąc temu pojawił się w naszej jednostce. Jest to samochód specjalny marki Jelcz, model 422. Zastąpił on wysłużonego już Stara 244, który był z nami od 2009 roku. Popularny Jelonek jest samochodem ciężkim, posiadającym zbiornik na wodę o pojemności 5 tysięcy litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 200 litrów. Autopompa zamontowana z tyłu pojazdu posiada wydajność 3200 l/min, natomiast działko wodno-pianowe umieszczone na dachu 2400 l/min. Na dachu zabudowy znajduje się również drabina D10W oraz wytwornice pianowe. Pojazd wyposażony jest również w szybkie natarcie o długości 50 metrów. Dodatkowo pojazd posiada instalację zraszaczy, które świetnie sprawdzają się przy pożarach traw oraz ściernisk. Zabudowa pojazdu została wykonana przez firmę MotoTruck. W kabinie może podróżować 6 strażaków i jest ona wyposażona w uchwyty na 4 aparaty ochrony dróg oddechowych.

Od nowości samochód służył w Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu. Po 28 latach trafił do nas. Zarówno kabina, silnik, układ napędowy jak i cała zabudowa pojazdu przechodziła gruntowne remonty dlatego mimo swojego wieku samochód posłuży strażakom jeszcze przez dłuższy czas.

Pierwszy alarmowy wyjazd w naszej jednostce odbył się 9 lipca. Samochód spełnił swoją rolę dostarczając wodę podczas pożaru budynku magazynowego w miejscowości Marynin.