Ćwiczenia z ratownictwa lodowego

W niedzielę 4.03.2018 r.  wybrani strażacy należący do naszej jednostki wraz z druhami z OSP Kozubszczyzna oraz OSP Radawiec Duży wzięli udział we wspólnym szkoleniu. Motywem ćwiczeń było ratowanie osób, pod którymi załamała się tafla lodu.

Miejscem odbywania się warsztatów był Zalew Zemborzycki. Nad całością czuwał ratownik z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który jest jednocześnie członkiem jednej z jednostek. Na początku druhowie wysłuchali wykładu z zakresu stosowanych technik oraz opisu wykorzystywanego sprzętu. Najważniejszym punktem była część praktyczna. Jednostki biorące udział w szkoleniu miały okazję poznać oraz dokładnie przyswoić każdą z omawianych metod.

Zwieńczeniem szkolenia była symulacja zdarzenia, w której nastąpiło załamanie się tafli lodowej, a poszkodowana osoba nie mogła wydostać się z wody. Każda z jednostek podejmowała interwencję w oparciu o zdobytą wiedzę oraz posiadany na wyposażeniu sprzęt.

Odbyte ćwiczenia stanowiły nie tylko okazję to pogłębiania wiedzy naszych strażaków-ochotników ale również atrakcję dla licznie spacerujących rodzin oraz przechodniów. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim inicjatywom rośnie świadomość wśród społeczeństwa na temat zagrożenia wiążącego się z przebywaniem na lodzie.

Pamiętaj !!! Jeżeli jesteś świadkiem takiego zdarzenia, nigdy nie podejmuj pochopnych działań. Wezwij pomoc, a przystępując do jakichkolwiek czynności ratowniczych najpierw upewnij się czy sam jesteś bezpieczny !

Zostaw komentarz